Haber

Alman yetkili deprem bölgesine gitti: Her şey hala kayıp…

Maraş merkezli depremden etkilenen bölgelerde incelemelerde bulunan Alman hükümetinin Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları ve İnsani Yardımdan sorumlu yetkilisi Luise Amtsberg, bölgeye kalıcı yardım çağrısında bulundu.

Luise Amtsberg, “Somut hayatta kalmak için gereken her şey hala eksik,” dedi Luise Amtsberg.

DW Türkçe’de yer alan habere göreAmtsberg, “Bölgedeki durum, orta ve uzun vadeli yardımın yanı sıra acilen ihtiyaç duyulan yardımların da şimdi değerlendirilmesi gerektiğini gösteriyor.” dedi.

Amtsberg, Almanya’nın önceki yardımlarına ek olarak yapacağına dair bilgileri de Twitter üzerinden paylaştı. Açıklamada, “Türkiye’deki depremzedelere 780 bin avroluk ek yardımı Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Dünya Açlıkla Mücadele Örgütü (Welthungerhilfe) aracılığıyla yönlendireceğiz ve seyyar tuvaletler, su depoları, hijyen kitleri, gıda yardımı yapacağız. ve doğrudan nakit yardımı ile hamile kadınlar için danışmanlık hizmetleri” denildi. .

‘MARATON GEREKİYOR’

Amtsberg, “Bölgede hayatta kalanları desteklemek bir maraton gerektirir, koşu değil.” Alman yetkili, Antakya kentindeki konutların yüzde 85’inin ya yıkılmış ya da oturulamaz durumda olduğuna da dikkat çekti.

Alman hükümet yetkilisi Amtsberg, Suriye’deki deprem mağdurları için de bir davette bulundu. Türkiye’den Suriye’ye ek sınır kapılarının açılmasına değer verilmesi gerektiğine değinen yetkili, sınırların her zaman açık kalmasını istedi. Amtsberg, “Çünkü kuzeybatı Suriye’deki durum depremden önce insani açıdan felaketti” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu